Szanowni Państwo!
W dniach 31.08-02.09 2012 roku po raz VII odbyło się Ogólnopolskie Forum Szlaku Cysterskiego, którego tym razem organizatorami byli Stowarzyszenie LGR „7 Ryb” oraz Urząd Gminy w Wągrowcu.
Szanowni Państwo!
W dniach 31.08-02.09 2012 roku po raz VII odbyło się Ogólnopolskie Forum Szlaku Cysterskiego, którego tym razem organizatorami byli Stowarzyszenie LGR „7 Ryb” oraz Urząd Gminy w Wągrowcu.
Pierwszego dnia w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu odbyło się posiedzenie Rady Koordynacyjnej Gmin Cysterskich. W tym samym czasie w siedzibie Urzędu Gminy w Wągrowcu spotkali się przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich w Wągrowcu oraz przedstawiciele samorządów.
Uroczyste otwarcie VII Forum Szlaku Cysterskiego nastąpiło o godzinie 15.00 w Hotelu Pietrak, podczas którego można było wysłuchać referatów takich znakomitości ze świata nauki jak prof. dr hab. Andrzeja Wyrwy , który przedstawił temat „Symbol ryby i miejsce ryb w diecie klasztornej”, prof. dr hab. Ryszarda Gołdyna, który mówił o „Metodach rekultywacji i poprawie stanu jakości wód”, oraz dr Beaty Messyasz prowadzącej wykład pt. „Ocena skuteczności rekultywacji wód na przykładzie Jeziora Durowskiego”. W następnej kolejności swoje wystąpienia mieli przedstawiciele gmin oraz Lokalnych Grup Rybackich leżących na szlaku cysterskim przedstawiając tzw. dobre praktyki związane z przedsięwzięciami opartymi na dziedzictwie związanym z historią Zakonu Cystersów w Polsce.
Pierwszy dzień zakończyła uroczysta kolacja z udziałem władz samorządowych.
Drugiego dnia uczestnicy VII Forum Szlaku Cysterskiego zwiedzali obiekty na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Na trasie zwiedzania znalazły się takie obiekty jak Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej, Rezerwat Przyrody Klasztorne Modrzewie, Dziewicza Góra wraz z wierzą widokową, Drewniany kościołek pw. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, w którym wysłuchano koncertu organowego w wykonaniu pana Huberta Krause, Kościół pw. św. Józefa w Kicinie oraz Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Owińskach wraz ze znajdującym się przy nim Parku Orientacji Przestrzennej dla Dzieci Niewidomych.
Drugi dzień forum uwieńczył koncert Grzegorz Tomaszewski – jednego ze znamienitszych cytrzysty stów w Polsce, mieszkańca Wągrowca.
Ostatni Dzień spotkania upłynął na zwiedzaniu Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz spuścizny pocysterskiej znajdującej się na terenie Klasztoru Parafii Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. Kolejnym punktem programu była uroczysta msza św. w łekneńskim kościele pw. św. Piotra i Pawła, na której można było posłuchać kazania z ust Ojca Bernarda Grenza OCist z Opactwa O.O.Cystersów.
Następnie uczestnicy forum udali się do Tarnowa Pałuckiego gdzie mogli obejrzeć najstarszy zachowany na ziemiach polskich drewniany kościół z XIV pw. św. Mikołaja. Wysłuchali jego historii, ciekawie przedstawionej przez pana Marcina Moeglicha, historyka Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.
Zakończenie VII Forum Szlaku Cysterskiego nastąpiło podczas uroczystego obiadu w restauracji „Słowianka” w Łeknie, na którym Wójt Gminy Wągrowiec Pan Przemysław Majchrzak podziękował wszystkim, którzy przybyli aby uczestniczyć w forum oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego sprawnej organizacji .
Deklaracja Kapituły Generalnej Zakonu Cystersów "O głównych elementach współczesnego życia cysterskiego" [Ogłoszona w latach 1968/1969], mówi o tym, iż” podróżowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale i swoista wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad duchowym życiem blisko natury, tak odległym i odmiennym od tego w obecnych czasach. Zapoznanie się z bogactwem cysterskiego dziedzictwa pozwoli współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach i da inspirację do tworzenia teraźniejszości i przyszłości." Zgodnie z tym mottem, celem organizatorów było nie tylko zapoznanie uczestników forum z historią i zabytkami pozostałymi po Cystersach na naszych ziemiach ale również spojrzenie w przyszłość poprzez możliwość realizacji min. projektów odnowy i rewitalizacji zabytków korzystając z Programu Operacyjnego „ Zrównoważony sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.
Stowarzyszenie LGR „7 Ryb” bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom VII Forum Szlaku Cysterskiego za zaangażowanie i miłą atmosferę jaką udało się dzięki nim stworzyć.